Купешката храна прави с четириногите това, което веригите за бързо хранене правят с двуногите им собственци.

Редактор    преди 130 месеца
0
Купешката храна прави с четириногите това, което веригите за бързо хранене правят с двуногите им собственци.
Бихте ли сервирали на семейството си говеждо с изтекъл срок на годност? Бихте ли сипали в млякото на децата гранясала лой, изстъргана от фритюрник? Бихте ли им дали бисквити, направени от трици, пометени от пода на мелница?

Не, нали! А точно това правят милиони собственици на кучета, които ги хранят само с готова храна от магазина, предупреждава британският вестник "Дейли мейл".
Гранулираната, преработена кучешка храна скъсява живота на четириногите, твърди на страниците на вестника Джонатан Селф, експерт по хранене на кучетата. Според него тези храни се правят от нискокачествени животински и растителни продукти, които минават през термична обработка, която убива важни за метаболизма на животното ензими. В резултат кучетата, които се хранят само с "купешка" храна, страдат от проблеми с храносмилането. Не на последно място преработената кучешка храна може да повлияе на поведението на четириногите: те стават или хиперактивни и раздразнителни, или апатични и сънливи.

Накратко, фабричната кучешка храна прави с четириногите това, което веригите за бързо хранене правят с двуногите им стопани, твърди Селф.

Според него производителите на тази храна ни убеждават, че храносмилателната система на кучето се е променила с времето и смлените остатъци от житни култури например са от полза за животното. Добре, но обработената кучешка храна е изобретена преди 153 години, а става наистина популярна чак след Втората световна война, контрира той.
Палеонтолозите твърдят друго - на един животински вид са необходими средно 100 000 години, за да се приспособи към нова диета. Кучето има 5 вида зъби, но нито един от тях не е пригоден за дъвчене!

Човек има храносмилателни ензими в слюнката, затова е необходимо първо да сдъвчем храната, преди да я преглътнем, за да ускорим нейното усвояване.
Кучетата не дъвчат като нас, защото не могат да движат челюстите си в хоризонтална плоскост. Целият им храносмилателен процес протича в стомаха. Можете да си мислите, че кучетата гълтат направо храната, защото са лакоми, но не е така - те просто я изпращат по-бързо към мястото, където ще започне усвояването от организма.

Един поглед в историята дава по-добро разбиране по темата. В съвременния си вид фабричната храна за кучета е изобретена от Джеймс Спрат, който през 1860 г. пуска на пазара в Англия първата кучешка бисквита, направена от трици, смлени зеленчуци и животинска кръв.
Собствениците на мелници виждат чудесната възможност да продават ненужните отпадъци от производството си - най-вече сметени от пода на фабриките - за направа на кучешка храна.
Твърденията за "здравословност" на тази кучешка храна датират от самото създаване. Производителите от по-миналия век плащат на ветеринари, за да я препоръчват на клиентите си. За 150 г. нищо не се е променило.

Джонатан Селф смята, че за да живееят по-дълго четириногите ни приятели, менюто им трябва да бъде като това най-близкия им див роднина - сивия вълк. Основният аргумент е идентичната храносмилателна система на двете животни. А с какво се храни вълкът?
Неговата диета включва сурови кокали, крехко месо и вътрешни органи от пиле, агне, теле, заек и прасе. Според Селф към това е добре да се добавят яйца, сирене, кисело мляко, мляко, масло и мазни риби като херинга, сьомга и сардини.

Съществен елемент на кучешката диета трябва да са кореноплодните, като ряпа, също така спанак, карфиол, броколи и моркови. Пресните и сушените плодове също са полезни за кучето с едно изкючение - гроздето.

За да разбере доколко подобни твърдения са основателни, "Труд" попита ветеринари и дългогодишни "кучкари". Всички те бяха единодушни, че гранулираната кучешка храна е добрият продукт, който може да достави на любимците всички необходими хранителни вещества и енергия. Това обаче се отнася до храните от по-висок клас. Те са това, което всеки ветеринар би ви препоръчал, особено през първата година от живота на кутрето. След като стане на годинка, е препоръчително менюто да се разнообразява с месо и кокали.
Що се отнася до препоръката да се ядат зеленчуци, кореноплодни и кисело мляко, нашите консултанти изказаха съмнения доколко тези продукти са достатъчно хранителни за кучето.



Източник: trud.bg
Когато използвате нашите услуги, Вие приемате, че използваме „бисквитки" и други подобни технологии за подобряване и персонализиране на нашето съдържание, за анализиране на трафика, за показване на реклами и за защита от спам, зловреден софтуер и неразрешена употреба. Научете повече.